آیا می دانید زیر بنای تمام موفقیت ها و شکست های زندگی ما چیست؟

آیا می دانید زیر بنای تمام موفقیت ها و شکست های زندگی ما چیست؟

به عبارت ساده تر چه چیز باعث می شود ما به سمت موفقیت گرایش پیدا کنیم و یا به سمت شکست برویم؟ به جرأت می توان گفت “عزت نفس” پایه ی هر چیزی است که دوست داریم در زندگی اتفاق بیوفتد.
عزت نفس دو قسمت اصلی دارد:
۱- اینکه قبول کنیم و باور داشته باشیم که می توانیم کاری را انجام دهیم و توانایی رسیدن به هدف ها را داریم.
۲- این که به خود اهمیت دهیم و خود را به عنوان یک انسان محترم بشماریم و نیز به دیگران هم به چشم انسان های محترم بنگریم.
نمونه ای از افرادی که عزت نفس ندارند:
۱- کسی که گرفتار عشق های نامناسب می شود و معمولا کسانی سمت او می آیند که دوستش ندارند. چنین شخصی معمولا فکر می کند کسی دوستش ندارد و حتی اگر هم کسی او را دوست داشته باشد خودش کاری می کند که آن شخص رهایش کند تا بعد در ذهنش بگوید من میدانستم کسی دوستم ندارد.
۲- اگر زنی عزت نفس نداشته باشد فکر می کند از زن های دیگر کمتر است و خیلی تلاش می کند که نظر مرد را جلب کند حال هر چه مرد بیشتر به او ابراز علاقه کند او دورتر می شود و نهایتاً کاری می کند که مرد رهایش کند. او زمانی مردی را می خواهد که خیلی مرد به او توجه نکند و وقتی توجه کند سرد می شود.
۳- اگر مرد یا زنی عزت نفس نداشته باشد از خوشبختی می ترسد. اگر اوضاع رو به راه باشد نگران می شود که نکند او لیاقت این نعمت ها را ندارد به همین خاطر دچار اضطراب می شود. در درس های بعدی به موارد دیگری از عدم عزت نفس می پردازیم، بعد از آن به ویژگی های افراد دارای عزت نفس می پردازیم و سپس تمرینات جالبی برای بالا بردن عزت نفس ارائه می کنیم.
۴- به تحقیر کردن دیگران می پردازند. از این که دیگران را کوچک بشمارند لذت می برند. وقتی می بینند که کسی بالاتر است اذیت می شوند به همین خاطر با تحقیر کردن آن ها ضطراب خود را کاهش می دهند ولی این کار موقتی است چرا که باز هم اضطراب سراغ او می آید.
۵- کسی که همیشه خود را صاحب حق می داند و فکر می کند دیگران باید از نظر او پیروی کنند چنین شخصی می خواهد با برتری طلبی ضعف عزت نفس خود را بپوشاند.
۶- کسی که به شدت تأیید طلب است و همیشه می خواهد مورد توجه قرار گیرد.
۷- علت اصلی بودن یا نبودن عزت نفس چیست؟
۸- خود انگاره یعنی خودت را چگونه انسانی تصور می کنی؟ آیا خود را یک انسان لایق خوشبختی می دانی یا نه خود را بیچاره و شکست خورده فرض می کنی.
۹- اگر کسی خود انگاره اش منفی باشد وقتی به اوج می رسد شرایط خوشبختی را باور نمی کند و به هر طریقی از این اوج به فرود می آید چون خود انگاره اش اوج نیست.

 

استاد فرزاد میراحمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *