تند خوانی چه فوایدی دارد؟

۱٫ ذهن را تغییر می دهد و براین اساس جهان شخص را تغییر می دهد: ما به پیروی از ویلیام جیمز پدر روان شناسی جدید خالصانه معتقدیم که با اندکی تغییر در ذهن تمام جهان درونی و بیرونی شخص تغییر می کند و دریچه ای جدید برای کسب تجربه و بهره برداری از دنیا برای او باز می شود. وقتی که شخص مطالعه می کند آگاهانه و یا ناخودآگاه در حال یادگیری تجربیات انسان های دیگر است و این تجربیات اندک اندک در ناخودآگاه او قرار می گیرد و باعث تغییر زندگی می شود. سپس آهسته آهسته روابط اجتماعی، موقعیت اقتصادی و وضعیت جسمی و روحی او نیز عوض می شود.
۲٫ اطلاعات شغلی و تحصیلی شخص را زیاد می کند: اغلب افراد از نبود درآمد و یا شغل مورد علاقه ی خود رنج می برند. من همیشه وقتی با چنین افرادی برخورد می کنیم می گوییم شما واقعاً در زمینه ی شغل مورد علاقه ی خود چه مقدار مطالعه کرده اید؟ چند جلد کتاب خوب خوانده اید؟ با چه کسانی در این زمینه مشورت کرده اید؟ چقدر از قدرت درونی خود برای تولید شغل و یا بهبود شغل فعلی بهره برده اید؟ ما مطمئن هستیم اگر کسی واقعاً در یک زمینه دارای توانایی علمی و تخصص باشد هرگز بیکار نمی ماند. به قول جبران خلیل جبران «اگر آواز خوشی داشته باشی حتی اگر در بیابان هم باشی کسی پیدا می شود که آوازت را بشنود.»
۳٫ مغز را فعال تر و خلاق تر می کند: مغز نیز مانند سایر اندام بدن نیاز به ورزش دارد. خواندن و تفکر بهترین ورزش برای مغز هستند. وقتی شروع به خواندن کنی مغزت فعال تر می شود و کم کم قسمت های دست نخورده ی آن بیدار می شود و ایده های بکر و جالبی به تو هدیه می شود که هر کدام از آن ها می تواند ثروت و راحتی فراوانی به ارمغان آورد. آقای میراحمدی می گوید: «من هرگاه مشغول مطالعه هستم احساس می کنم کتاب با من سخن می گوید و احساس می کنم کتاب ذهن من را به حرکت در می آورد و گاه و بیگاه در حین مطالعه و یا پس از آن ایده های جالبی به ذهنم می رسد که آن ها را یادداشت می کنم و برای عملی کردنشان برنامه می ریزم.»
۴٫ زمان را به نفع ما به حرکت درمی آورد: اگر کسی اهل مطالعه نباشد بیشتر زمانش بیهوده تلف می شود و دچار سردرگمی می شود و احساس تنهایی می کند. مجبور است برای گذراندن زمان گاهی در خیابان پرسه زند، گاهی دنبال کسانی بگردد که بیهوده وقت را با هم بگذرانند، گاهی بیش از حد بخوابد و خلاصه به هر طریقی از تنهایی خویش فرار کند. چه چیزی می تواند مانند یک کتاب خوب تنهایی شخص را از بین ببرد و شب و روز بدون هیچ دردسری همراه او باشد و آرامش و آگاهی او را زیادتر کند؟ کتاب به شخص می آموزد که چگونه فرصت ها را شکار کند و چگونه از توانایی هایی خودش بهره ببرد. وقتی تو اصول تندخوانی و تقویت حافظه را یادبگیری، سرعت خواندن و قدرت حافظه ات چند برابر می شود و دیگر نیاز نیست برای کنکور یا هر آزمون دیگری از کل زندگی ات بزنی و روزی مثلاً ۱۰ تا ۱۵ ساعت درس بخوانی. آن گاه با روزی ۴-۳ ساعت خواندن نتیجه ی بسیار بهتری از قبل که ۱۰ تا ۱۵ ساعت می خواندی به دست می آوری.

 

 

استاد فرزاد میراحمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *