۷ مشکل عمده هنگام مطالعه

۱٫ بسیاری از افراد به مطالعه علاقه ندارند: یکی از مهم ترین مشکلات همه این است که به مطالعه علاقه ندارند و اگر هم می خواهند کتابی را بخوانند با اکراه می خوانند. بهترین عاملی که باعث می شود شخص به مطالعه علاقه مند شود یادگیری روش مطالعه است. چرا اغلب افراد فوتبال را دوست دارند؟ چون قوانین آن را بلد هستند، اما ورزش هایی که قوانین سختی دارند و یا افراد با آن ها آشنا نیستند، چندان مورد علاقه نیستند. اگر تو نیز قوانین مطالعه که بسیار هم ساده هستند را یاد بگیری، آن چنان به مطالعه علاقه مند می شوی که چیزی نمی تواند این علاقه را مختل کند. من هرگاه در اتوبوس یا مترو هستم یک کتاب همراه خودم دارم و در مسیر چندین صفحه ی آن را می خوانم. این امر زمانی صورت گرفت که من روش مطالعه و تند خوانی را یادگرفتم. من از این کار واقعاً لذت می برم.
۲٫ بسیاری از افراد آهسته می خوانند: امروزه عصر انقلاب اطلاعات است، آن قدر مطالب گوناگون وجود دارد که نمی توان با روش های قدیمی و آهسته آن ها را خواند. اگر فردی می خواهد پیشرفت کند باید بتواند سریع بخواند و سریع مطالب را بفهمد. بیشتر خوانندگان ایرانی بسیار آهسته می خوانند و این عیب بزرگی است برای مردمی که شخصیت های جهانی مثل خیام، حافظ، مولوی، و شمس تبریزی دارند. اگر اکنون نام افرادی همچون مولوی در بسیاری از کتاب های آمریکایی، اروپایی و شرقی مانند مروارید می درخشد ما نیز می توانیم نام خود و کشورمان را سرفرازانه اعلام کنیم. می توانیم آگاهی خود را بیشتر کنیم و این آگاهی را به دیگران هدیه دهیم. این امر چگونه محقق می شود؟ با خواندن صحیح و سریع.
۳٫ بسیاری از افراد هنگام خواندن تمرکز حواس ندارند: این یکی از مشکلاتی است که گریبان گیر اغلب دانش آموزان، دانشجویان و حتی اساتید است. بسیاری از افراد هنگام خواندن آن قدر به موضوعات گوناگون غیر از موضوع درسی که می خوانند فکر می کنند که دچار دلزدگی و ناامیدی می شوند و علاقه ی خود را از دست می دهند. تمرینات ساده ی این کتاب کمک بزرگی برای حل این مشکل می کند. مهم ترین تمرینی که به تمرکز حواس کمک می کند تند خوانی است. تو هرچه سریع تر بخوانی کم تر فرصت داری که به چیزهایی غیر از آن چه می خوانی فکر کنی؛ مانند راننده ای که هرچه تند تر براند مجبور است تمرکزش را برای رانندگی بیشتر کند. علاوه بر تمرینات تند خوانی، تمرینات آرام بخش و تمرکزی این کتاب هم کمک بسیاری به تمرکز و بالا رفتن اعتماد به نفس می کنند.
۴٫ خیلی از افراد آن چه را می خوانند فراموش می کنند: این هم مشکل بزرگ دیگری است که گریبان گیر بسیاری از افراد است. تمرینات تقویت حافظه و سیستم یادگیری بدون فراموشی به راحتی این مشکل را از بین می برد. چنین تمریناتی در سراسر این کتاب به وفور پیدا می شود.
۵٫ بسیاری از افراد با صدای بلند می خوانند: بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان عادت دارند با صدای بلند درس بخوانند و این امر باعث دردسر هم برای خودشان و هم برای دیگران می شود. وقتی شخص با صدای بلند درس می خواند قسمت زیادی از انرژی اش صرف بلند خوانی می شود و سرعت خواندنش هم بسیار کم می شود. انجام تمرینات تندخوانی به طور غیر مستقیم این مشکل را حل می کند.
۶٫ بسیاری از افراد هنگام مطالعه به خواب می روند: برای بسیاری از افراد کتاب مانند قرص خواب عمل می کند. یعنی کتاب را جلوی چشمانشان می گیرند و به خواب می روند. اگر تو بدانی چگونه بخوانی دیگر ارزش کتاب را تا این اندازه پایین نمی آوری، بلکه آن را همچون گنجی ارزشمند که نتیجه ی تجربیات سالیان سال افراد زیادی است ، با تمام وجود دوست خواهی داشت. این مشکل نیز با تمرینات این کتاب حل خواهد شد.
۷٫ بسیاری از افراد نمی توانند اسامی افراد ، فرمول ها، اعداد، جدول ها و نکات دشوار را حفظ کنند. تکنیک های تقویت حافظه به همین منظور طراحی شده اند که اگر کمی تمرین انجام دهی از حفظ کردن لیست های طولانی و اعداد و فرمول ها و غیره شگفت زده خواهی شد. 

استاد فرزاد میراحمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *